רשת הבלוקצ'יין ככלי מאזן בין פרטיות לשקיפות מידע

בעולם הפוליטי של ימינו, האזרח הפשוט שהולך להצביע בכל בחירות, מחפש מועמד שיבטיח לו שקיפות מידע, הבטחות מבוססות ואמינות. פה בישראל, שכולנו מסתכלים תמיד מעבר לגב לוודא שלא עובדים עלינו, אנחנו שואפים לקבל מידע כדי לא להיתפס לא מוכנים. מה אם אגיד לכם שדבר כזה הוא אפשרי? תארו לכם שכל החלטות הממשלה, כל חוזי המכירה, כל עסקאות הגז, יהיו חשופים למועמד בו תבחרו? הכירו את רשת הברק, או רשת הבלוקצ'יין, הרשת החכמה הבאה של ישראל והעולם

מה זה בלוקצ'יין?

בלוקצ'יין היא בעצם גישה טכנולוגית חדישה שתאפשר פעילות עסקית מאובטחת ברשת, אימות של טרנזקציות עסקיות בין צדדים שונים וזרימת מידע בין שני צדדים ללא צורך בסמכות עליונה מנהלת. הכוונה היא למשל אם גוף עסקי כלשהו רוצה לעשות עסקה גדולה עם גוף עסקי אחר, רק הם יחליטו למי תהיה גישה לפרטי העסקה על אותו בלוק, מעין חוליה בשרשרת שתהיה חשופה רק לצדדים בעסקה. לדוגמא- מידע רפואי לא יעבור דרך אפליקציה או מאגר נתונים של קופת חולים, אלא יהיה חוליה בשרשרת שרק הרופא והמטופל יהיו חשופים אליה.

מקור רשת הבלוקצ'יין

ניסיון השימוש הראשון של רשת הבלוקצ'יין נעשה בשנת 2009, על ידי אדם בשם סאטושי נאקאמוטו, כחלק מתשתית התוכנה למטבע המבוזר הראשון, מטבע הביטקוין הידוע. בשנת 2015 המתכנת ויטליק בוטרין פיתח פלטפורמת קוד פתוח המבוססת על בלוקצ'יין. פיתוח זה אפשר יצירה ושימוש בחוזים דיגיטליים אשר מסוגלים ולקבל ולייצא נתונים והעברת מידע ממשתמש אחד לשני. כיום משתמשים ברשת הבלוקצ'יין למחסר בעותקים של יצירות אומנות בצורה דיגיטלית מאובטחת, כאשר כל עותק ממוספר בתוך הרשת.

יתרונות רשת בלוקצ'יין

עד עכשיו דיברנו על טכנולוגיית הרשת ומקורה. אבל מה בעצם היתרונות שלה והערך המוסף שלה? לצורך העניין נקרא לאותה חוליה בשרשרת שדיברנו עליה בהתחלה- בלוק.

  • היתרון הראשון של הרשת הוא שקיפות המידע. כשרשת האינטרנט מלאה בתוכן שמאחוריו עומד אינטרס מסוים, אותו בלוק שמיכל את המידע לגבי עסקה מסוימת ו/או מידע רגיש מסוים, אינו ניתן לשינוי לאחר שהוא ננעל, וניתן להסתכל במידע שבבלוק בכל יום ובכל שעה, וכך אנחנו יכולים להיות בטוחים שלא נעשה במידע שימוש לרעה ושהוא לא משתנה ללא ידיעתנו.
  • אבטחת מידע- כל פעולה עסקית בין צדדים שונים תועבר בין צדדי העסקה באופן ישיר ולא דרך גורם שלישי המנהל את העסקה. ברגע שעסקה מתבצעת דרך רשת הבלוקצ'יין, כל צד בעסקה יכול לראות מתי הצד השני צופה בנתוני העסקה ויודע למי יש גישה לאותו בלוק ויכול לצפות בנתונים.
  • פרטיות מידע- המידע המופיע בבלוק חשוף אך ורק למי שיש לו גישה לבלוק, והמידע אינו עובר הלאה לאף פלטפורמה אחרת.
  • דואר אלקטרוני מוגן- בימים אלו בו אנחנו עדים לפריצות האקרים חוזרות ונשנות, מערכת דואר אלקטרוני המבוססת על רשת הבלוקצ'יין תוכל למנוע את הפריצות האלו ולא תעביר מידע עלינו לגופים עסקיים בעלי אינטרס.
  • מאגר נתונים- רשת הבלוקצ'יין תנהל מאגרי מידע בצורה יותר יעילה- גישה למאגרי כמויות גדולות של מידע דורש אמון ללא התערבות צד שלישי, הנגשה של מאגרי מידע על ידי זיהוי דיגיטלי של המשתמש, ניהול מאגרי מידע רפואיים וניהול הצבעה מקוונת.

אתגרי הבלוקצ'יין- מתהליך הדרגתי למאזן עדין

לסיכום, לרשת הבלוקצ'יין המון יתרונות אשר יגרמו לאתרי אינטרנט להיות יותר יעילים, נגישים ונוחים, ובכך להפוך את חיינו להפוך את חיינו להרבה יותר פשוטים. פעולות שהיינו נמנעים מלעשות אותם יהפכו לפשוטות בעזרת רשת הבלוקצ'יין היעילה.  מצד שני גם רשת זו חשופה למניפולציות ולהטיות בשל כשלים אנושיים אפשריים. אמנם, כמו שקראנו, המידע נעול בבלוק, אך יש דרכים אחרות להעביר את המידע, כך שגורם האמון האנושי תופס פה תפקיד גדול. בבלוקצ'יין יכולות להיות הטיות  לגבי מוצר או שירות מסוים שנמכר ברשת זו, בו ציפית לדבר אחד וקיבלת דבר אחר. יש פה אתגרים רבים, ולכן, ממליצים לממשלת ישראל למנות צוות בין משרדי אשר יהיה אחראי על גיבוש תפיסה הוליסטית אשר מתוכה תקודם תשתית משפטית אשר תווסת את הכנסת הטכנולוגיה לתחומים מבוססי בלוקצ'יין לישראל.

בנוסף, רשת בלוקצ'יין מהווה רשת חכמה המאזנת בין שקיפות המידע הנחוצה לנו בתור אזרחי מדינה מודרנית ודמוקרטית, לבין פרטיות המידע הנחוצה לנו כאנשים פרטיים, בעלי עסקים, הרוצים לדעת שמידע מסוים עלינו ועל הפעולות שאנו מבצעים אינו חשוף לכל. אנחנו נוכל לשלוט בלמי יש גישה למידע עלינו, למידע על עסקה שביצענו, ומצד שני נוכל לדאוג שהאזרח הפשוט שרוצה לדעת מה האדם שבחר בו לייצג אותו עושה בשבילו יהיה חשוף למידע על עסקאות ופעולות שהמדינה עושה ומוודא שאנחנו, האזרחים, לא נפגעים מזה ואף יוצאים נשכרים. באמצעות רשת הבלוקצ'יין נוכל להבטיח תרחיש כזה בעתיד, שידאג לרווחת כל תושבי המדינה, נתמכי רווחה ואנשים קשי יום, ובעלי הון מהצד השני. אפקט זה ישפר את חיינו בצורה משמעותית.