איך בעזרת בלוקצ'יין נעודד תעסוקה

עוד לא נגמר הקיץ, וכבר אנחנו מתחילים להריח את האווירה ולשמוע את הדיבורים על כניסת אילת לתרדמת החורף שלה- פחות נופשים במלונות, פחות תנועה בטיילת ובמרכזי הקניות, פחות הכנסות לעסקי האטרקציות וחופי הים באילת ויותר ויותר עובדים יושבים בבית ללא מעש. המרכז לעידוד תעסוקה פה באילת מציע כל שנה קורסים מעניינים בנושאי הייטק ותכנות בפרט והמון נושאים מקצועיים אחרים באילת. השאלה ששואלים את עצמם כל שנה במרכז לעידוד תעסוקה באילת היא איך לעודד אנשים לשנות כיוון מקצוע וללמוד קורסים חדשים ובכך לעודד תעסוקה חדשה וטרייה בעיר? במאמר זה נעשה לענות על שאלה זו בעזרת טכנולוגיה חדשנית הנקראת בלוקצ'יין.

 

מה זה בלוקצ'יין בעצם?

מה אני אגיד לכם, אני אדם אופטימי מטבעי. אני מאמין שאדם צריך לקום בבוקר עם חיוך ולמצוא לעצמו תעסוקה שהוא אוהב. כשאתה בוחר או מנסה כיוון עבודה חדש עלייך לנסות להרגיש אם אתה תהנה ללכת לעבודה יום יום ולא תהפוך למתוסכל עם הזמן. בזמן שיש סיטואציות שאינך יודע והחיים מכוונים אותך, אבל מה אם אגיד לך שגם את תהליך חיפוש העבודה או בחירת קורס למידה או לימודים לתואר- תוכל לעשות בזמן שכל המידע לגבי הלימודים שקוף לך ואף אחד אחר חוץ מהאדם שאיתו דיברת על ההתלבטות או ההחלטה שביצעת. זו בדיוק המשמעות של טכנולוגיית הבלוקצ'יין- מעין תפיסה טכנולוגית המאפשרת כל פעילות עסקית והעברת מידע באופן מאובטח בין שני צדדים ללא צריך בניהול של ישות מרכזית. כלומר- גם בהליך של בחירת כיוון לימודים או תעסוקה חדשה תוכל לעשות זאת בפרטיות מוחלטת ורק מי שתרצה שייחשף לאותו מידע אז תהיה לו גישה לזה.

 

אז איך בעצם בלוקצ'יין עובד?

 תארו לכם שרשרת המורכבת מחוליות. כל חוליה היא עומדת בפני עצמה, וברגע שהיא מורכבת לא ניתן לשנותה. ככה עובד הבלוקצ'יין. אני עכשיו רוצה לקנות רמקול דרך חנות אינטרנטית. אני רואה את המחיר, אני מעוניין לרכוש, פרטי ותנאי העסקה הם חשופים רק לי ולמוכר והם אינם ניתנים לשינוי ברגע שהסכמתי למחיר ואני מבצע רכישה. אותם פרטי העסקה נמצאים על בלוק מסוים שהוא חשוף אך ורק לי ולמוכר ולא לצד שלישי ואין אפשרות לשנות את מה שכתוב בתוך הבלוק .(פרטי העסקה) לאחר שהבלוק ננעל. בכל עסקה שנעשה, חתימה על חוזה, חוזה הסכם על תואר וכל דבר אחר, יתנהלו על רשת הבלוקצ'יין שמורכבת מאותם בלוקים נעולים ואינם חשופים לאף אחד אחר חוץ מצדדי העסקה. מכאן, דבר זה ישמור על הפרטיות שלנו בנוגע להחלטות שעשינו לגבי אותה עסקה או חוזה.

 

עידוד תעסוקה באילת

בעצם, בעזרת רשת הבלוקצ'יין נוכל לשמור על חוזי העסקה בסודיות, חוזי לימודים בסודיות ובכך נעודד תעסוקה באילת. השמירה על פרטיות ואמינות ה"עסקה" תעודד אנשים ללכת לכיוון עבודה או לימודים מסוים, בכך שבעצם נבודד את תהליך הלימודים ו/או העסקה לעיניהם בלבד כדי שיוכלו להחליט בראש נקי ולא התערבות גורמים חיצוניים. אני מאמין שמהלך זה יכול לעבוד נפלאות, בעיקר לאנשים צעירים אשר מתחילים לעבוד עבודה מועדפת באילת ו"נתקעו" בעיר ועכשיו רוצים למצוא מקצוע משתלם שיכניס להם כסף בעתיד וגם יישארו בעיר.

 

פנינו אל העתיד

רשת הבלוקצ'יין יכולה לתרום בהמון תחומים שונים אשר יהפכו שירותים יום יומיים ליותר יעילים וגם יחסכו כסף לעיירות שונות. המושג עיר חכמה הנשענת על רשת הבלוקצ'יין הוא לא מילה גסה ויתרום המון לעיר שתאמץ את הרעיון אליה בתחומים הבאים:

  • מערכת פינוי אשפה חכמה- יותקנו חיישנים בפחי אשפה אשר ישדרו למשאית הפינוי אילו פחים צריכים פינוי דחוף ואילו לא, וכך תחסוך עלות וזמן בכך שתמנע סיבובים מיותרים ותפנה לפחים שכן צריכים פינוי
  • טיפול תקלות אינסטלציה בזמן אמת- זיהוי תקלות צנרת ואינסטלציה בזמן אמת וטיפול מידי של העירייה
  • אבטחה- התקנת מצלמות חכמות ברחבי העיר ושידור של אירועים חשודים ישר למרכז האבטחה ושליחת מאבטח למקום.
  • תחבורה- באמצעות עיר חכמה יהיה אפשר לנתב בזמן אמת תנועה לפי עומסי התנועה ברחבי העיר ולעדכן איפה יש חנייה פנויה לתושבי המקום. כמו כן יהיה אפשר לנהל את מערכת מתן הדוחות על רשת הבלוקצ'יין.
  • שקיפות ואמינות- חוזי עירייה אשר יהיו שקופים לנציגים אותם אנו, תושבי העיר, בחרנו כדי לייצג אותנו ושיפעלו לטובתנו תוך שקיפות מלאה.

 

לסיכום

לסיכום, בתקופה בו דברים כל הזמן משתנים והקורונה שינתה את הלך החשיבה שלנו, עידוד תעסוקה הוא דבר מאוד חשוב שראוי לקדם אותו ברמת העיר וברמת המדינה, כדי שצעירים לא ימצאו את עצמם יושבים בבית ולא יודעים מה לעשות עם עצמם.  אם רשת הבלוקצ'יין יכולה לתרום בכל כך הרבה תחומים ולשפר את איכות חיינו, למה שלא נשתמש בטכנולוגיה על מנת לעודד תעסוקה?